Google
Телефон
моб.
098 814 30 14Телефон
моб.
067 208 82 68

Права охорони та громадян в новому Законі “Про охоронну діяльність”

18.10.2012

Закон України "Про охоронну діяльність"Які права надано Законом України “Про охоронну діяльність” охоронним фірмам для запобігання, виявлення правопорушників та притягнення їх до відповідальності?

Законом України «Про охоронну діяльність» передбачено право персоналу охорони під час виконання функціональних обов’язків, зокрема, вимагати від осіб припинення протиправних дій, дотримуватись законності та правопорядку, дотримуватись пропускного та внутрішньооб’єктового режимів, протидіяти правопорушникам, під час здійснення пропускного режиму на об’єктах охорони проводити огляд речей фізичних осіб (за їх добровільною згодою), вилучати речі та документи, що є знаряддями або предметами правопорушення, проводити перевірку документів, що засвідчують особу, дають право на вхід (вихід) осіб, внесення (винесення), ввезення (вивезення) майна тощо.

У будь-якому випадку, відповідно до Закону, при виявленні ознак вчинення особою адміністративного правопорушення чи злочину охорона має право затримати особу, яка вчиняє такі дії та зобов’язана негайно повідомити про це органи внутрішніх справ. Під час здійснення охоронної діяльності персонал охорони має право застосовувати до осіб, які посягають на об’єкт охорони, заходи фізичного впливу та спеціальні засоби в особливих випадках, але лише, якщо інші заходи не привели до припинення посягання або до виконання особою законної вимоги персоналу охорони.

Отже, охорона має право застосувати силу та спецзасоби у разі: 1) захисту себе або іншої особи від нападу, що становить загрозу життю та здоров’ю або майну; 2) запобігання незаконній спробі насильницьким шляхом заволодіти спеціальними засобами; 3) необхідності затримати правопорушника, який незаконно проник на об’єкт, що охороняється, або який вчиняє інші протиправні дії та чинить опір; 4) знешкодження тварини, що загрожує життю та здоров’ю персоналу охорони або інших осіб.

Застосовувати заходи фізичного впливу та спеціальні засоби дозволяється тільки після попередження голосом і жестами про намір їх застосування. Вид спеціального засобу, час початку та інтенсивність його застосування визначаються з урахуванням ситуації, що склалася, характеру правопорушення та особи правопорушника. Згідно Закону забороняється застосовувати заходи фізичного впливу та спеціальні засоби проти жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх осіб, а також проти осіб, які відповідно до законодавства є носіями спеціального статусу недоторканності, крім випадків учинення ними нападу, що становить загрозу життю та здоров’ю фізичних осіб, персоналу охорони, або збройного нападу чи збройного опору.

Якщо супермаркет (торговий центр) охороняють працівники охоронної фірми, що вони мають право робити, якщо запідозрили покупця в крадіжці?

– У такому випадку, охорона може попросити Вас продемонструвати вміст кишень (лише за Вашою згодою). Крім того, вимагати від особи припинити правопорушення, а також вилучити речі та документи, що є знаряддями або предметами правопорушення, проводити перевірку документів, що засвідчують особу. Якщо особа, не буде виконувати законні вимоги охорони. Охорона зможе застосовувати фізичний вплив, а у разі вчинення правопорушником опору – і спецзасоби. Поняття спецзасоби законодавством не визначено, презюмуємо, що це гумові кийки та газові балончики.

Чи мають право затримувати, вимагати оплатити вкрадене в кількакратному розмірі, відводити підозрюваного в службові приміщення чи застосовувати до нього силу?

– Затримати мають право, але затримання особи персоналом охорони не є адміністративним затриманням. Затримана особа негайно передається органу внутрішніх справ за місцем вчинення правопорушення. Якщо для забезпечення припинення протиправної діяльності особи, яка вчинила крадіжку її потрібно завести в окрему кімнату, то це зробити можна. Закон цього не забороняє. Вимагати оплатити вкрадене в кількакратному розмірі права не мають – тут є ознаки злочину – вимагання. Крім того, ст. 10 Закон охороні заборонено здійснювати дії, що посягають на права, свободи та власність фізичних осіб. Силу застосовувати право мають лише у виключних випадках.

Якщо охорона здійснюється силами працівників самого супермаркету, які права в такій ситуації мають вони і чи взагалі поширюється на них новий закон про охоронну діяльність?

– У Законі “Про охоронну діяльність” передбачено, що він поширюється лише на суб’єктів господарювання, які здійснюють охоронну діяльність відповідно до отриманої ліцензії на здійснення такої діяльності. Таким чином, працівники супермаркету – охоронці, фактично не підпадають під дію вищевказаного Закону. Фактично, вони є звичайними громадянами, тим не менше, всі громадяни мають право затримати особу, яка вчинила злочин і передати її правоохоронним органам. Відповідно до ст. 38 Кримінального кодексу України, не визнаються злочинними дії потерпілого та інших осіб безпосередньо після вчинення посягання, спрямовані на затримання особи, яка вчинила злочин, і передача її відповідним органам влади, якщо при цьому не було допущено перевищення заходів, необхідних для затримання такої особи.

Якщо покупець намагався винести з магазину якийсь товар, не заплативши, і його затримали на виході чим це йому загрожує – тобто як виглядає алгоритм подальших дій стосовно нього, які наслідки може мати така крадіжка?

– Після затримання такого «покупця» охорона зобов’язана негайно повідомити про це правоохоронні органи, які прибудуть на виклик та зафіксують факт крадіжки. Після цього вже правоохоронні органи будуть діяти у порядку передбаченому кримінально-процесуальним кодексом, тобто будуть приймати рішення щодо порушення кримінальної справи відносно особи, яка цей злочин вчинила, проводити досудове слідство та передавати справу до суду для призначення такій особі покарання.

Аналізуючи все вищевикладене, слід прийти до висновку, що більшість положень в Законі “Про охоронну діяльність” написані неоднозначно, розмито, таким чином, даючи поле для трактування, що в свою чергу, може відбитись у зловживанні правами як з боку окремих працівників охоронних фірм так і з боку правопорушників. Тому, не забуємо, що Закон є, але виконувати його нам. Від кожного з нас залежить, яким він буде на практиці.

Відповісти

Практичні поради

    Google+